Články, www stránky strana 27

Inteligentní továrna v Mohelnici

Mohelnický závod Siemens Elektromotory je největším závodem na výrobu nízkonapěťových asynchroních elektromotorů v Evropě. Se svými 62 budovami zabírajícímu plochu 30 hektarů je zároveň nejrozlehlejším výrobním areálem koncernu Siemens na světě. Jeho přibližně 2 000 zaměstnanců každý pracovní den dokončí okolo 4 000 elektromotorů, které následně putují doslova do celého světa. Kvalitu, efektivitu a flexibilitu tu pomáhají zvyšovat myšlenky Průmyslu 4.0. A to v takovém rozsahu, že se do Mohelnice jezdí dívat návštěvy, a závod by se měl brzy zařadit do nové generace digitalizovaných inteligentních továren.

Jak chytře využívat velké množství dat? Řešením je MindSphere

Mindsphere je otevřený operační systém a cloudové řešení pro internet věcí (IoT) společnosti Siemens, který umožňuje chytrou analýzu dat. Obsahuje uživatelské aplikace, nástroje pro připojení zařízení a nástroje pro vývojáře aplikací a služeb. Pomáhá vyhodnocovat data a využívat je k optimalizaci výrobního i obchodního procesu po celou dobu životního cyklu výrobního zařízení či finálního produktu.

Digitální dvojče

Brzy bude doprovázet každé strojní zařízení od prvotního nápadu až po modernizaci jeho digitální dvojče. S virtuálním dvojníkem totiž mohou výrobci strojů vyladit všechny detaily a případné chyby daného zařízení bez rizika i časové a finanční ztráty. Využití digitalizace zajistí optimalizovaný návrh, přímé uvedení do provozu, krátkou dobu instalace a hladký provoz zařízení.

Jak LINET šetří čas při vývoji projektů

Společnost LINET je předním světovým výrobcem zdravotnických lůžek a s jejich výrobky se setkávají pacienti ve více než sto zemích světa. Za mimořádným úspěchem této české společnosti ze Slaného stojí inovace a špičkové technologie, které jsou také její klíčovou konkurenční výhodou. Pro návrhy nových produktů zde s úspěchem využívají softwarovou platformu Solid Edge od Siemens PLM Software.

Od senzoru po cloud

Integrace různorodých systémů do IT nebo automatizační infrastruktury představuje docela tvrdý oříšek, protože v tomto případě neexistují žádná standardizovaná rozhraní ani protokoly. Jakou komunikační architekturu tedy potřebujeme k propojení desetitisíců zařízení v rámci digitální továrny? Klíčem k digitální infrastruktuře jsou v tomto ohledu průmyslové sítě a OPC Unified Architecture (OPC UA).

Jednotlivci v davu

Moderní doba přeje silným osobnostem a podporuje rozvoj individuality, což se promítá i do přání spotřebitelů mít co nejoriginálněji zpracované výrobky. Přes e-shop si dnes můžete vybrat zboží a dokonce i provést jeho konfiguraci podle svého gusta. Tím ale pro výrobce vzniká důležitá otázka: Jak efektivně a flexibilně naplnit, uzavřít, označit a zabalit často se měnící produkty, někdy i jen v jednom jediném exempláři? Odpovědí je nová balicí linka, na jejímž vzniku se podílely společnosti Optima, Siemens a Festo.

Využití velkokapacitních baterií v síti - rozhovor

Rozhovor s Janem Fouskem, výkonným ředitelem Asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ, o tom, kdy propukne boom velkokapacitních baterií, jak využívají bateriová úložiště české domácnosti a kdo patří mezi odpůrce masivního rozvoje instalace baterií.

Automatizovaný vozík BT Autopilot samočinně zásobuje jednotlivá pracoviště frenštátské navijárny potřebnými komponentami. Vystačí s menším manipulačním prostorem a je rychlejší, spolehlivější a úspornější než vozíky s lidskou obsluhou.

Bezobslužný vozík slouží ve Frenštátu

Frenštátský závod Siemensu dodává zákaznická provedení nízkonapěťových asynchroních eletromotorů osových výšek 225 až 315 mm. V tomto segmentu je největším evropským výrobcem. Motory odsud putují zejména do velkých investičních celků, především jako pohony čerpadel, kompresorů nebo vzduchotechniky. Závod, který za sebou má úspěšnou sedmdesátiletou historii, v posledních letech významně investoval do inovací v oblasti automatizace a digitalizace.

S lékařským softwarem na podmořská naleziště zemního plynu

Zobrazování lidského těla pomocí ultrazvukových vln a následná softwarová konstrukce 3D modelů je v medicíně dobře známou a hojně využívanou technikou. Dosud ale nikoho nenapadlo použít ji k detekci podmořských ložisek ropy a zemního plynu. Společnost Siemens v tomto roce představila nový prototyp softwaru, s názvem Marine Image Processing, s jehož pomocí lze z dat získaných z ultrazvukové inspekce vygenerovat 3D model vodního sloupce mezi plavidlem a dnem oceánu a identifikovat v něm plynové bubliny, které znamenají přítomnost zemního plynu. 

Ve SPOLCHEMII se vyrábí pomocí elektrolýzy dva druhy hydroxidů - sodný a draselný

Ostře sledovaná elektrolýza

Ústecká SPOLCHEMIE – Spolek pro chemickou a hutní výrobu je chemický závod s bohatou tradicí a historií přesahující letos již 160 let. Ve výrobním portfoliu firmy se vystřídalo nepřeberné množství produktů pro různá průmyslová odvětví a dnes jsou stěžejními výrobky epoxidové a alkydové pryskyřice, hydroxidy a speciální chemické deriváty. Nová legislativa z EU stála za rozhodnutím kompletně přebudovat produkci hydroxidů a stala se suverénně největší investicí chemičky v její novodobé historii s náklady téměř dvě miliardy korun. Rtuťová technologie z poloviny dvacátého století dosloužila a nahradila ji nová, moderní a ekologicky šetrná membránová elektrolýza. Celý proces s mimořádným akcentem na bezpečnost provozu řídí DCS systém Simatic PCS 7 od společnosti Siemens.

Digitální řešení pro každou oblast průmyslu

Jak nastartovat digitalizaci v praxi a jak díky automatizaci posunout vaši produktivitu zase o krok dál? Jak si ověřit, jestli jsou vaše firemní data efektivně využívána? Tato témata byla rozklíčována experty ze společností Siemens a Deloitte na společné konferenci pořádané 1. listopadu 2017.