Články, www stránky strana 26

Logistika pro 21. století s RFID

Společnost ADLER Czech patří mezi přední české výrobce značkového reklamního textilu. Neomezuje se však pouze na domácí trh, díky svému unikátnímu logistickému systému zvládá dodávat zboží téměř do celého světa. Denní obrátka zboží v novém ostravském velkoskladu může činit až čtvrt milionu kusů. Hladkou a efektivní expedici zakázek zajišťuje RFID technologie Siemens.

Ve Škoda Auto testují motory pro celý svět

Věděli jste, že se na technologickém vybavení Motorového centra mladoboleslavské Škoda Auto podílela také společnost Siemens? Zkušební centrum pro testování a vývoj motorů se nachází v architektonicky zajímavé budově v Mladé Boleslavi a skrývá v sobě nejmodernější zařízení svého druhu v koncernu Volkswagen. Centrum by mělo být i zárukou toho, že vývoj motorů v Mladé Boleslavi bude pokračovat také v dalších letech.

Ve zdravé budově zdravý vzduch

V budovách trávíme převážnou část našich životů. Prostředí, které nám poskytují, podstatným způsobem ovlivňuje naše zdraví, náladu i výkonnost. Možná více, než si uvědomujeme. Jednou z výzev při automatizaci budov proto je zajistit optimální podmínky pro život i pro práci.

Živé zlato v sejfu

Vypěstovat kvalitní plodiny není nic jednoduchého – a kvalitně je po sklizni uložit je pěkný oříšek. Česká společnost Pawlica dodává velkým zemědělským závodům a farmám posklizňové linky na klíč, které díky automatizaci zvládnou téměř bez zásahu člověka zvážit, zanalyzovat, vyčistit, vysušit, dopravit a uskladnit stovky tun obilovin za pár hodin. Nezbytným pomocníkem jsou přitom řešení Siemens, která spolehlivě řídí veškeré procesy a zajišťují sběr a analýzu dat.

Jak se mrazí ve Stocku

Výrobky světoznámé likérky STOCK Plzeň-Božkov mají dlouhou tradici a těší se u nás i na zahraničních trzích velké oblibě. I receptury a výrobní postupy přísně střežené a dodržované po generace však musí reagovat na průmyslový vývoj a moderní technologie. Jednou z nich je například odkalování destilátů před stáčením do lahví pomocí prudkého podchlazení. K tomu slouží nová vymrazovací jednotka s komponenty Siemens, kterou dodala inženýrská společnost ESONIC a. s.

Chcete zažít Průmysl 4.0 v praxi? Přijďte do digitální arény

O digitalizaci a Průmyslu 4.0 se toho již napsalo a řeklo mnoho. Málokdo je ale zatím mohl vidět na vlastní oči. Vlastní zkušenost je víc, než tisíc slov, a proto vás zveme na výlet. V závodě Siemens na výrobu elektromotorů v německém Bad Neustadt an der Saale vznikla digitální aréna, která slouží jako praktická ukázka digitálních aplikací v kovozpracujícím průmyslu.

Robot, který nepotřebuje programátora

Aby roboty uměly plnit úkoly autonomně, ne jen striktně automaticky, je snem každého výrobce menších šarží a těch, kteří musejí vyrábět mnoho různých variant téhož produktu. Trh si totiž stále více žádá kustomizované produkty, tedy výrobky tzv. šité na míru. Splnění tohoto snu je, zdá se, již na dosah.  Výzkumníci ze společnosti Siemens vyvinuli dvouruký robot, který dokáže zadanou práci vykonávat sám a přitom není nijak naprogramovaný.

Testbed pro Průmysl 4.0 otevřel své brány veřejnosti

Vyzkoušejte Průmysl 4.0 na vlastní kůži,“ lákali zakládající členové Národního centra Průmyslu 4.0 a partneři Testbedu pro Průmysl 4.0 studenty, novináře i malé a střední podniky v pondělí 29. ledna 2018 na dni otevřených dveří v Dejvicích. Testbed pro Průmysl 4.0 slouží jako experimentální laboratoř pro testování inovativních řešení  a procesů pro digitalizaci výroby před uvedením do praxe. Malé a střední podniky si zde  mohou ověřovat postupy Průmyslu 4.0, aby se mohly připravit a naplánovat jejich zavedení do své reálné průmyslové výroby. Jedním z hlavním partnerů Testbedu je společnost Siemens. Firmám, které chtějí objevit svět digitalizace, poskytují technologie Siemens tu nejlepší podporu.

Moderní výroba potravin? Digitální a efektivní

Potravinářský průmysl dnes čelí obrovskému tlaku. Na jedné straně spotřebitelé hlídají kvalitu potravin, na druhé straně obchodní řetězce vyžadují nejnižší možné ceny a neustále posouvají hranice flexibility dodávek. Navíc i do této oblasti přichází trend digitalizace a Průmyslu 4.0, do kterého by se výrobní závody rády zapojily, ale často nevědí jak. O tom, jak zvládnout tuto nelehkou situaci, jak v celém procesu může pomoci Siemens a co s tím mají společného data, jsme si povídali s Martinem Kočím, Key Account Managerem společnosti Siemens pro oblast Food & Beverage (F&B).

Obliba plechovkového piva stoupá

Obliba piva baleného do plechovek neustále stoupá u zahraničních i domácích zákazníků. Proto se v Plzeňském Prazdroji rozhodli rozšířit provoz stáčírny a postavit další plechovkovou linku. Dnes mají k dispozici dvě výkonná zařízení, která společně vyprodukují 100 tisíc plechovek za hodinu a navíc řadu užitečných dat. Ta slouží k neustálému zvyšování efektivity a flexibility provozu, což zajišťuje také flotila řídicích systémů Siemens Simatic.

Kde voní poctivá káva

Společnost Jacobs Douwe Egberts patří mezi přední světové výrobce kávy. Ve svém výrobním závodě ve Valašském Meziříčí zpracovává čerstvá kávová zrna a vyrábí z nich pody do kávovarů a kapučínové směsi pro export do celé Evropy. Moderní řízení výroby s prvky digitálního podniku, které velmi usnadnilo a zefektivnilo chod celého závodu, zde navrhla a implementovala společnost Compas automatizace, přední Solution Partner Siemens.

V Pavlově znovu ožívají lovci mamutů

Pár lichoběžníkových staveb z bílého betonu roztroušených na svazích hřebene Pálavy dává jen stěží tušit, jaké poklady se pod nimi skrývají. Přímo na místě světově unikátního archeologického naleziště lovců mamutů, na úrovni nálezové vrstvy – tedy pod zemí – vzniklo moderní historické muzeum Archeopark Pavlov, které se stalo vítězem České ceny za architekturu 2017.