Články, www stránky strana 24

Ventotene - ostrov na baterky

Malý středomořský ostrov Ventotene se na přelomu letopočtu stal místem, kde byly postupně vězněny příbuzné hned pěti římských císařů, a také později zde bývalo vězení. Dnes na ostrově žije přes sedm set stálých obyvatel a jezdí sem stále více turistů. Jejich nároky na elektřinu jim nyní plní hybridní systém, který kombinuje dieselové generátory s obnovitelnými zdroji a inovativním systémem skladování energie.

Stříbrný bandita

Na zakázku vyrobené automobily a motocykly stisknutím tlačítka. Kalifornský startup Hackrod se chystá revolucionalizovat výrobu dopravních prostředků individuálními návrhy a 3D tiskem.

Chceme maximálně vytěžit digitální příležitosti

Vybudovat a řídit inteligentní továrnu neznamená používat pouze nejnovější stroje. stále významnější roli hraje software a schopnost pracovat s informacemi a vytvářet nové obchodní příležitosti. Škoda Auto představuje inovačního lídra, který je pro mnoho českých společností vzorem a inspirací. na otázku, jak digitální transformace ovlivňuje výrobu a podnikání výjimečné české automobilky, odpovídá Jiří Drbout, vedoucí Plánování značky v oblasti výroby a logistiky Škoda Auto.

Efektivnější provoz pivovaru Paulaner

Poptávka po oblíbeném bavorském pivu Paulaner stále roste, a proto se jeho výrobce rozhodl postavit na předměstí Mnichova nový a větší pivovar s využitím nejmodernějších dostupných technologií. Při jeho plánování sehrála neocenitelnou roli simulační platforma Plant Simulation a software Tecnomatix od Siemens PLM Software, které pomohly navrhnout nový výrobní závod maximálně účelně a efektivně.

MindSphere přichází do chytrých továren i chytrých měst

Průmyslový internet věcí a cloudové systémy patří mezi klíčové technologie budoucnosti. Nyní je ideální období, kdy bychom měli do těchto nových technologií investovat, aby nám neujel vlak – říká František Podzimek, MindSphere Business Developer ze společnosti Siemens.

Tramvaje v německém Ulmu jsou už několik let vybaveny zlepšujícími se verzemi systému automatického protisrážkového systému. V běžném provozu sbírají údaje, které poslouží k zavádění strojů, jež by se měly obejít zcela bez řidiče.

Co musíme udělat pro (umělou) inteligenci

Když se před zhruba sto lety objevily v silničním provozu první semafory, silnice nepatřily automobilům tak výhradně jako dnes. Po silnicích se tehdy projížděly i koňské povozy a tvůrci dopravní signalizace měli vážné obavy, zda se všichni naučí nové signály chápat a budou je respektovat. Praxe naštěstí nakonec tyto obavy nepotvrdila. To ale neznamená, že byly neoprávněné.

BLESKY POD DOHLEDEM

European Cooperation for Lightning Detection (EUCLID) pokrývá svým systémem lokalizace blesku již oblast celé Evropy a to díky 147 měřícím stanicím, které jsou situovány ve 27 evropských zemích. Blesky detekují speciální senzory společnosti Vaisala, která ve spolupráci se společností Siemens rozšířila tyto detektory do všech koutů Evropy. Česká republika spadající pod regionální soustavu CELD (Central European Lightning Detection Network) přispívá informacemi ze svých dvou senzorů, kdy jeden je umístěn u Prahy a druhý u Mohelnice. Veškeré informace ze soustavy CELD vyhodnocuje a monitoruje společnost Siemens v německém Karlsruhe. Díky digitalizaci jsou informace takřka v reálném čase, a to s maximální odchylkou pár vteřin od samotného výboje. Výsledkem jsou digitální mapy, ve kterých je výskyt blesků detailně zakreslen. Získané informace neslouží pouze meteorologickým…

Prestižní Cena Wernera von Siemense slaví kulaté výročí

Cena Wernera von Siemense letos slavila 20 let od založení, během nichž podpořila firma Siemens 344 vědců a na odměnách rozdělila nyní již přes 10 milionů korun. Do 20. ročníku soutěže, která oceňuje práce z oblasti technických a přírodovědných oborů, se letos přihlásilo rekordních téměř 500 soutěžících. Hodnotitelská komise to má, zdá se, rok od roku těžší. Úroveň zaslaných prací trvale roste a, z čeho máme největší radost, čím dál tím vice se daří uplatňovat výsledky našeho výzkumu v zahraničí a také přímo v praxi.

Energie z odpadů v Dublinu

Na poloostrově Poolberg u dublinského přístavu vyrostla spalovna komunálního odpadu, která tuto nepotřebnou hmotu přemění na elektřinu pro 80 000 domácností a teplo pro dalších 50 000 domovů. Projekt na výrobu energie z odpadů (Waste-to-Energy) vznikl na základě partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Ani kapka nazmar!

Voda, nejcennější přírodní zdroj na Zemi, je klíčová pro život každého z nás. Úprava pitné vody a zpracování odpadních vod jsou zásadní oblasti, bez kterých se lidstvo neobejde. I v tomto tradičním odvětví ale nastupují moderní metody. Vodárnám, čističkám odpadních vod a všem podnikům ve vodohospodářském průmyslu nabízíme chytrá řešení, která jim pomohou zvýšit efektivitu, snížit náklady a ušetřit čas i energii.

Zahrada až do oblak

V moderním urbanizovaném světě se stále častěji stává, že přírodní plochy osázené zelení nahrazují monumentální stavby, parkoviště či silnice. Belgický architekt Vincent Callebaut přichází v rámci začlenění přírody do měst s novým projektem tzv. zelené stavby. Jeho inovační ekologický koncept přináší do měst „zelený nádech“ a snižuje desítky tun emisí oxidu uhličitého.