Články, www stránky strana 24

Tramvaje v německém Ulmu jsou už několik let vybaveny zlepšujícími se verzemi systému automatického protisrážkového systému. V běžném provozu sbírají údaje, které poslouží k zavádění strojů, jež by se měly obejít zcela bez řidiče.

Co musíme udělat pro (umělou) inteligenci

Když se před zhruba sto lety objevily v silničním provozu první semafory, silnice nepatřily automobilům tak výhradně jako dnes. Po silnicích se tehdy projížděly i koňské povozy a tvůrci dopravní signalizace měli vážné obavy, zda se všichni naučí nové signály chápat a budou je respektovat. Praxe naštěstí nakonec tyto obavy nepotvrdila. To ale neznamená, že byly neoprávněné.

BLESKY POD DOHLEDEM

European Cooperation for Lightning Detection (EUCLID) pokrývá svým systémem lokalizace blesku již oblast celé Evropy a to díky 147 měřícím stanicím, které jsou situovány ve 27 evropských zemích. Blesky detekují speciální senzory společnosti Vaisala, která ve spolupráci se společností Siemens rozšířila tyto detektory do všech koutů Evropy. Česká republika spadající pod regionální soustavu CELD (Central European Lightning Detection Network) přispívá informacemi ze svých dvou senzorů, kdy jeden je umístěn u Prahy a druhý u Mohelnice. Veškeré informace ze soustavy CELD vyhodnocuje a monitoruje společnost Siemens v německém Karlsruhe. Díky digitalizaci jsou informace takřka v reálném čase, a to s maximální odchylkou pár vteřin od samotného výboje. Výsledkem jsou digitální mapy, ve kterých je výskyt blesků detailně zakreslen. Získané informace neslouží pouze meteorologickým…

Prestižní Cena Wernera von Siemense slaví kulaté výročí

Cena Wernera von Siemense letos slavila 20 let od založení, během nichž podpořila firma Siemens 344 vědců a na odměnách rozdělila nyní již přes 10 milionů korun. Do 20. ročníku soutěže, která oceňuje práce z oblasti technických a přírodovědných oborů, se letos přihlásilo rekordních téměř 500 soutěžících. Hodnotitelská komise to má, zdá se, rok od roku těžší. Úroveň zaslaných prací trvale roste a, z čeho máme největší radost, čím dál tím vice se daří uplatňovat výsledky našeho výzkumu v zahraničí a také přímo v praxi.

Energie z odpadů v Dublinu

Na poloostrově Poolberg u dublinského přístavu vyrostla spalovna komunálního odpadu, která tuto nepotřebnou hmotu přemění na elektřinu pro 80 000 domácností a teplo pro dalších 50 000 domovů. Projekt na výrobu energie z odpadů (Waste-to-Energy) vznikl na základě partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Ani kapka nazmar!

Voda, nejcennější přírodní zdroj na Zemi, je klíčová pro život každého z nás. Úprava pitné vody a zpracování odpadních vod jsou zásadní oblasti, bez kterých se lidstvo neobejde. I v tomto tradičním odvětví ale nastupují moderní metody. Vodárnám, čističkám odpadních vod a všem podnikům ve vodohospodářském průmyslu nabízíme chytrá řešení, která jim pomohou zvýšit efektivitu, snížit náklady a ušetřit čas i energii.

Zahrada až do oblak

V moderním urbanizovaném světě se stále častěji stává, že přírodní plochy osázené zelení nahrazují monumentální stavby, parkoviště či silnice. Belgický architekt Vincent Callebaut přichází v rámci začlenění přírody do měst s novým projektem tzv. zelené stavby. Jeho inovační ekologický koncept přináší do měst „zelený nádech“ a snižuje desítky tun emisí oxidu uhličitého.

Virtuálním autem se nesvezete a teleportovat se zatím neumíme

Digitalizace a Průmysl 4.0 s sebou nesou kromě vzniku bezpočtu nových produktů a technologií rovněž zásadní změny v obchodních modelech, tvorbě cen či způsobech práce. Výrazně se též mění poptávka trhu, na kterou musejí výrobci pružně reagovat. O některých z těchto významných aspektů „nové doby“ jsme hovořili s ředitelem pro digitalizaci v Siemens ČR Leošem Dvořákem.

Energie pro membránovou elektrolýzu v Ústí

Severočeská Spolchemie, přední evropský výrobce umělých pryskyřic, hydroxidů a inovativních chlorovaných derivátů, průběžně modernizuje jednotlivé provozy. Jednou z největších investičních akcí chemického závodu za poslední roky byla kompletní přestavba výrobny hydroxidů. Moderní a ekologicky šetrná membránová elektrolýza vystřídala produkci v původní amalgánové elektrolýze, která už nevyhovovala legislativním požadavkům Evropské unie. Membránová elektrolýza, tak, jak ji nyní provozují v Ústí nad Labem, jako jediná v celé Evropě i v Asii dokáže souběžně vyrábět hydroxid draselný i hydroxid sodný. Nová technologie umožní Spolchemii zhruba zdvojnásobit dosavadní produkci. Ročně tak chemička vyrobí až 60 kilotun hydroxidu draselného a 43 kilotun hydroxidu sodného.

Nastavení ochran pro bateriové úložiště

Integrace a růst počtu bateriových úložišť (BESS) v elektrické síti je v současné energetice žhavým tématem. V roce 2015 se společnost EDP Distribuição (EDPD) rozhodla v rámci své distribuční sítě instalovat unikátní bateriové úložiště. Nová technologie vyžaduje odpovídající ochranu.

Akumulace energie odpovídá na základní změny v energetice

Jakým směrem se vyvíjí česká energetika a jak na to reaguje, či spíše nereaguje česká legislativa? Proč se společnost E.ON rozhodla investovat do největšího bateriového úložiště v České republice a co si od tohoto kroku slibuje? Nejen o těchto otázkách jsme hovořili s generálním ředitelem společnosti E.ON Česká republika Martinem Záklasníkem.

Siemens dodal technologii největšího bateriového úložiště v ČR

V Mydlovarech na Českobudějovicku začal pracovat velkokapacitní systém pro ukládání energie. Bateriové úložiště SIESTORAGE s kapacitou až 1,75 MWh, které uvedla do provozu společnost E.ON, v tuto chvíli představuje největší zařízení svého druhu u nás. Formou řešení na klíč je dodala společnost Siemens.