Články, www stránky strana 23

Naslouchat strojům se firmám vyplatí

Svět internetu věcí se vyvíjí velmi dynamicky. Počet zařízení, která se každoročně připojí, roste exponenciální řadou a do roku 2020 by jich mělo být až 50 miliard. Všechna tato zařízení generují nesmírně hodnotná data. Siemens proto prostřednictvím platformy MindSphere buduje otevřený ekosystém kooperujících společností, který zákazníkům při sběru a využití dat přináší komplexní řešení s co největší přidanou hodnotu. O platformě MindSphere, budoucnosti průmyslu i kybernetické bezpečnosti jsme si povídali s Františkem Podzimkem, MindSphere Business Developerem společnosti Siemens.

Část Rotterdamu propojí chytrá síť

Nizozemské město Rotterdam je největším evropským přístavem, logicky tedy patří mezi gigantické konzumenty elektrické energie. Nyní se část tohoto města pouští do zkušebního projektu, který má ovlivnit budoucnost energetiky.

Zaměstnanost 4.0

Dnešní převratná doba, jejímž hlavním znakem je přesun nejen práce, ale i podstatné části lidského života do virtuálního kybernetického prostoru, mění od základů nejen samotnou průmyslovou výrobu, ale i řízení lidských zdrojů. Jiné je dnes úplně vše: od způsobu, jakým se nová zaměstnanci hledají, přes požadavky, jaké jsou na ně kladeny, až po samotný způsob jejich práce. A vývoj se v tomto směru nezastavil. A za pár let bude vše ještě úplně jinak.

Kombinace vypínač/stykač ve strojírnách ŽĎAS

Společnost ŽĎAS a. s. se rozhodla pro rekonstrukci napájení jedné z elektrických obloukových pecí. U obloukové pece proud prochází elektrodou a obloukem přes strusku do taveniny a zpět struskou a přes oblouk do druhé elektrody. Jedná se o provoz, který je mimořádně náročný z hlediska vysokého počtu spínání – v tomto konkrétním případě jde o 50 spínání proudů denně. Řešení nabídla společnost Siemens.

Virtuální zprovoznění - budoucnost průmyslu

Trendy ve výrobním průmyslu jsou jasné: zrychlení vývoje novinek, co nejrychlejší zahájení výroby, růst flexibility a variability výroby, snižování nákladů, a to vše za současného zvyšování kvality. Z toho plynou šibeniční termíny pro inženýrské a technologické firmy, obrovský stres a nulová tolerance chyb při oživování strojů. S tímto se umí dobře vypořádat ve společnosti BenThor automation. Čas, peníze i nervy všech zúčastněných tu šetří díky virtuálnímu zprovoznění digitálních dvojčat strojů a výrobních linek. K tomu používají softwary TIA Portal, PLC Sim Advanced, Process Simulate a Process Designer od Siemens. Uvědomili si totiž, že ve virtuálním zprovoznění je budoucnost celého výrobního průmyslu a brzy se stane standardem.

Metro pro Vídeň: U5 bude šestá

Čtyřiatřicet plně automatizovaných souprav od Siemense umožní provoz na připravované nové lince vídeňského metra, a zlepší tak dopravní možnosti pro 1,8 milionu Vídeňanů i pro návštěvníky metropole na Dunaji.

Digitální dvojče zrychlí vaši výrobu

Společnost Siemens se po 60. představila na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2018 v Brně. Pod mottem "Digitální dvojče zrychlí vaši výrobu" ukázala, jak s  využitím vhodných softwarových nástrojů efektivně navrhovat, provozovat i spravovat strojní zařízení.  V expozici předvedla  hned dva různé stroje s jejich virtuálními dvojníky, ale i opravdové křídlo vozu Bugatti Chiron vyrobené aditivní technologií.

Budou mít stroje intuici jako lidé?

Schopnost učit se je hlavním předpokladem k dosažení autonomie. Proto začali výzkumníci ze společnosti Siemens pracovat na vývoji znalostních sítí založených na simulaci činnosti neuronů a jejich synapsí během učení. Tyto sítě lze využít k zobecnění informací prostřednictvím identifikace asociací mezi výjimečně komplexními prostředími, jako je například veřejně přístupný internet a vnitropodnikový informační systém. Vzato do důsledků, vypadá to, že tato technologie má potenciál napodobit to, co lidé nazývají intuicí.

Pomůžeme firmám zlepšit výrobu

Testbed pro Průmysl 4.0 v pražských Dejvicích je prvním zařízením svého druhu u nás. Nejen o něm, ale i o spolupráci akademické a průmyslové sféry i o unikátních řešeních Siemens, která tvoří srdce i mozek celé laboratoře, jsme si povídali s Pavlem Burgetem, vedoucím Testbedu pro Průmysl 4.0 Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky.

Digitální řešení pro váš chytrý dům

Věděli jste, že prvky, které slouží k průmyslové automatizaci a digitalizaci mají všestranné využití? Někdy i v oblastech od výroby velmi vzdálených. Například logický modul LOGO! 8.2 našel uplatnění i v jednoduché automatizaci a řízení procesů v budovách a rodinných domech. Na 29. ročníku Mezinárodního stavebního veletrhu For Arch 2018 v pražských Letňanech budou zástupci průmyslové divize společnosti Siemens prezentovat, jak dokáže inteligentní systém LOGO! proměnit obyčejný dům v chytrý. Navštivte expozici Siemens s označením 4B11 v hale č. 4.

Patnáct milionů kusů oděvů skladem

Pokud chcete vidět špičkové velkokapacitní logistické centrum v akci, nemusíte cestovat do zahraničí. Ostravský sklad společnosti MALFINI, významný výrobce reklamního textilu denně expeduje až čtvrt milionu kusů nejrůznějších oděvů do mnoha zemí světa. Centrum je vzorovou ukázkou úrecizně zpracovaného systému a možností dnešních technologií.