Články, www stránky strana 21

Lepší internet na cestách

On-line připojení již považujeme za běžný standard. Využíváme ho pro práci i zábavu. Zvykli jsme si mít ho k dispozici i na cestách. Ve vlaku nám však dnes často chybí. Siemens nyní přichází s elegantně jednoduchou technologií, která to může změnit.

LOKOMOTIVOU NA MĚSÍC

Moderní elektrické lokomotivy Siemens Vectron nejezdí jenom o Vánocích a v Česku, naopak! Současná flotilla zahrnuje 750 závazně prodaných Vectronů, jejichž majiteli je 40 zákazníků z různých evropských zemí. Celkově již tyto spolehlivé lokomotivy najely více než 160 milionů kilometrů – to je jako 200 x na Měsíc a zpět. O tom, jak to Vectronu sluší v barvách ČD Cargo, se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.

Velké průmyslové společnosti jsou pro trvale udržitelný rozvoj klíčové

Nadnárodní průmyslové koncerny určují nejen technologický vývoj a míru ekonomické prosperity, ale mají i značný společensko-ekologický dopad. Jakým způsobem tyto koncerny mohou přispívat k uskutečňování úkolu trvale udržitelného rozvoje, jsme se zeptali Michala Broži z Informačního centra OSN v Praze.

Vědomí odpovědnosti k dnešku i k budoucím generacím

„Úspěšná a společnosti prospěšná je taková firma, které záleží nejen na tom, jak ekonomicky prosperuje, ale také na tom, jak přispívá společnosti, ve které působí,“ říká generální ředitel společnosti Siemens ČR Eduard Palíšek. Firma, v jejím čele stojí, jde v tomto ohledu příkladem a svými různorodými aktivitami potvrzuje platnost jeho slov snad každodenně.

Po kolejích až k alpským velikánům

Švýcarské horské železniční tratě jsou proslulé. Stoupají úchvatnou krajinou až na dosah alpských velikánů. Co však tyto starobylé železnice neodhalují na první pohled, je, že jsou vybaveny nejmodernějšími technologiemi od společnosti Siemens. Ty zajišťují bezpečné cestování i v extrémně nepříznivých klimatických podmínkách. Technická řešení, která Siemens dodává, jsou přitom stejně různorodá jako samotné horské vlaky.

Vodík a akumulátory ve službách železnice

Spalovacími motory poháněná vozidla mají vysokou spotřebu energie, produkcí CO2 přispívají k nežádoucím změnám klimatu a exhalacemi poškozují zdraví obyvatelstva. Nejen proto je budoucnost železniční dopravy spojena s elektřinou. Nové technologie urychlí její nástup i na vedlejších tratích. 

Digitalizace každodenního života

Julie Alexanderová, ředitelka městského rozvoje v globálním středisku kompetencí pro města společnosti Siemens, vysvětluje, jak inteligentní infrastruktura Smart City snižuje náklady, zvyšuje efektivitu a zlepšuje každodenní život. Světový kongres Smart City Expo, který se konal v listopadu loňského roku v Barceloně, vypadal jako naléhavé celosvětové volání po rozvoji chytřejších a udržitelnějších měst. Opravdu inteligentní města tak nutně potřebujeme?

Meter Data Management System

EnergyIP MDM – aplikace pro plánování a rozmístění chytrých měřidel Využijte naplno svá data a objevte hodnotu investice do systému chytrého měření spotřeby energie. Aplikace EnergyIP Meter Data Management (MDM) je určena pro automatizaci obchodních procesů spojených se správou dat z chytrých měřidel. Díky komplexní sadě nástrojů mohou energetické společnosti řešit běžné záležitosti spojené s využíváním energetických služeb, jako jsou údaje pro vyúčtování na bázi řešení „meter-to-cash“, ale i nové možnosti, které využívají kumulativní data, data registrů, intervalová data a data z přístrojů IoT pro podporu klíčových podnikových aplikací.

Obaly na míru

Balicí stroje firmy Sollas balí luxusní zboží do ochranné fólie. Seznam zákazníků nizozemského obalového specialisty, jenž sídlí ve Wormeru nedaleko Amsterdamu, představuje přehled luxusních značek kosmetického, potravinářského a tabákového průmyslu. Stroje Sollas opatřují nádherné krabičky na parfémy a tělová mléka lesklou fólií a neprodyšně zachycují vzácné aroma čajů a doutníků. Balicí stroje proto musí splňovat ta nejpřísnější kritéria kvality, rychlosti a flexibility. Aby dostál všem nárokům, vyvinul nizozemský obalový specialista společně s firmou Siemens moderní řešení pro pohony, které kombinuje sofistikované řízení pohybu s co nejjednodušším provozem.

Blue line

Produkty vvn „SF6 free“ Globální oteplování je „horkým“ tématem současnosti. Aby se globální nárůst teploty podařilo omezit na maximálně 2°C, podle Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu by rozvinuté země měly do roku 2050 snížit emise skleníkových plynů o 80–95 % oproti roku 1990. K ochraně klimatu směřují kromě jiného nařízení EU č. 517/2014 zaměřená na emise fluorovaných skleníkových plynů, například fluoridu sírového – SF6, který se používá ve spínacích přístrojích i rozváděčích vvn a vn. Již na rok 2020 je například stanoveno přezkoumání možných alternativ pro sekundární rozváděče vn. Jaké dopady mohou mít nová nařízení EU nejen na tato energetická zařízení s plynem SF6? Od ekologického designu k produktům vvn „SF6 free“ Společnost Siemens se na ochranu životního prostředí zaměřuje již mnoho let. Již v roce 1993 kupříkladu zavedla takzvaný ekologický design, který…

Výroba světlometů do značkových vozů

    Software vyvíjený společností Siemens slouží nejen k návrhu koncových produktů, ale pomáhá i při optimalizaci pracovních podmínek ve výrobě. S pomocí softwaru Tecnomatix Jack vzniklo ve společnosti Automotive Lighting ergonomické standardizované pracoviště, které umožňuje dosahovat vyšší produktivity a efektivity práce.