Články, www stránky strana 20

Rekordní počet dodávek zapouzdřených rozvoden 123 kV Siemens v České republice

Urbanistický rozvoj dynamicky pokračuje a mimo jiné přináší nárůst spotřeby elektrické energie a hustoty zatížení velkých měst. To je možné řešit navyšováním výkonu stávajících transformačních uzlů vvn/vn, ale jde o řešení, které má své limity a je víceméně dočasné. Nakonec se vždy dochází k závěru, že je potřeba postavit i nové transformovny.

Autonomní jízda. Cíl na dohled?

První elektronicky řízené asistenční systémy se v automobilech začaly objevovat již v 70. letech 20. století. To byly první krůčky směrem k autonomní jízdě, která se díky současnému rozvoji umělé inteligence jeví být cílem, jehož dosažení je již na dohled.

Kontejnerová přeprava v rukách digitalizace

Už takřka 50 let je nákladní kontejner standardizovanou přepravní jednotkou, která se až do dnešních dní drží na prvním místě při volbě přepravy jakéhokoli zboží. Klasickými 20 stopovými kontejnery je přepravováno přibližně 95 % všech světových produktů, od smartphonů až po auta. Na světě se právě teď nachází více než 17 milionů takovýchto přepravních kontejnerů, z nichž 6 milionů je aktuálně v pohybu – na nákladních automobilech, vlacích a převážně lodích.

Jak inovují značky, které zná celý svět?

150milionkrát za den si někdo na světě koupí produkt společnosti Unilever. Její nabídka zahrnuje rozmanité spektrum oblíbených značek, jako je například Lipton, Knorr, Dove nebo Hellmann’s, které jistě najdete i ve vaší domácnosti. Široké portfolio výrobků se ale neobejde bez pravidelných inovací, které společnosti Unilever pomáhají k udržení konkurenceschopnosti. Na jejím úspěchu má podíl i řešení od společnosti Siemens PLM Software.

Chytrá města: digitální řešení pro příjemnější život

Po desetiletí experimentování vstupují chytrá města do nové fáze. Přestože jsou digitální řešení pouze jednou součástí kompletní sady nástrojů pro vytváření „dokonalých“ měst, již řadu let jsou nejúčinnějším a nejlevnějším příspěvkem k této sadě. McKinsey Global Institute (MGI) vydal letos v červnu obsáhlou zprávu, která analyzuje desítky současných aplikací a dochází k závěru, že by je města mohla využít ke zlepšení ukazatelů kvality života o 10–30 %.

Kontextová revoluce

Umělá inteligence se dostala do bodu, kdy může být nastavena tak, aby spustila další vlnu technologického průlomu. Techniky hlubokého učení, na kterých to celé stojí, jsou ale silně omezeny vlastní neschopností poskytnout kontext. Tyto mezery vyplňují tzv. znalostní grafy, čili grafické znázornění vztahů. Výsledkem může být svět nových aplikací.

Chytrý kufr, který se na letišti neztratí

Jak by se vám líbilo cestovat se zavazadlem, které se nikdy neztratí a vaše cennosti v něm budou stoprocentně v bezpečí? Americká firma Samsonite nedávno uvedla na trh novinku, která cestování bez starostí umožňuje – první kufr s integrovanou bezdrátovou technologií. Nová řada inteligentních zavazadel je nabitá netradičními funkcemi a přitom lehčí a odolnější než kdy dřív. Aby uvedení novinky na trh proběhlo bez problémů, použila společnost Samsonite pro urychlení vývoje a výroby řešení od společnosti Siemens PLM Software.

Data cennější než ropa

Odborníci se domnívají, že technologie AI přinášejí změnu paradigmatu v ekonomice. Není to ani kapitál, ani pracovní síla, které budou klíčovými faktory ekonomického růstu, ale to, jak průmyslové národy dokážou využít příležitosti, které otevírají technologie založené na umělé inteligenci.

Umělá inteligence: v budoucnosti to bez ní nepůjde

Technologické inovace jsou tím, co pohání ekonomický růst, již více než 250 let. Hlavními impulzy pro vznik zcela nových inovací, příležitostí i obchodních modelů byly v minulosti například parní stroj, vynález elektřiny nebo spalovací motor. Říká se, že umělá inteligence, či spíše strojové učení (machine learning) jsou analogií těchto vynálezů dnešní doby. Kdo toto nepochopí a promarní příležitosti, které nabízejí, mine se s dobou, která nezvratně přichází.

Siemens na MSV 2018

Na 60. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně představila společnost Siemens komplexní portfolio řešení pro digitalizaci v oblasti obráběcích a výrobních strojů, a to jak z pohledu výrobce, tak i uživatele stroje. Na expozici s hlavním mottem „Digitální dvojče zrychlí vaši výrobu“ jsme vám na řadě praktických příkladů ukázali, jaké výhody přináší digitalizace a využití digitálního dvojčete výrobcům strojů i jejich koncovým uživatelům a jak lze lépe využívat data díky MindSphere, otevřenému operačnímu systému pro internet věcí.