Články, www stránky strana 18

Kdo nepadá, nezrychluje?

Díky českému Siemensu vzniká výjimečný technologický projekt. Již brzy se po evropských závodních okruzích začne prohánět motorka se senzory napojenými na MindSphere, otevřený operační systém a cloudové řešení pro průmyslový internet věcí společnosti Siemens. Sběr a následná analýza dat i jejich vizualizace poslouží nejen ke zlepšení jízdních vlastností stroje, ale také ke zdokonalení řidičského umu jezdce.

Fluence: globální lídr v akumulaci energie

Akumulační technologie Siemens využívají globální zázemí společnosti Fluence, která vznikla na začátku roku 2018. Jedná se o společný podnik Siemens AG a americké firmy AES kombinující know-how obou společností. Ke dnešnímu dni Fluence získal zakázky na 70 projektů bateriových úložišť o celkové velikosti více než 600 MW, což tvoří 1/5 celkového světového instalovaného výkonu těchto řešení. Mezi hlavní cíle Fluence patří zásobování energií, snižování nákladů, zlepšování energetických systémů a vytváření udržitelnější budoucnosti. Po celém světě dochází k přechodu od centralizovaných energetických systémů k decentralizované a obnovitelné energii. Se stárnoucí infrastrukturou čelí energetické komunity závažným výzvám – modernizaci stávajících sítí pro potřeby příštího století.

Seznamte se, MindSphere

MindSphere je otevřená platforma pro průmyslový internet věcí (IoT) od společností Siemens, která umožňuje snadno a bezpečně propojovat a spravovat technologická zařízení, sbírat a analyzovat data a implementovat nové obchodní modely a inovace v oblastech jako asset management, optimalizace provozu, logistika, záruční a pozáruční servis, energetický management, řízení kvality, analýza velkých dat či řízení životního cyklu výrobku.

Chytrá města potřebují čistý vzduch – v ulicích i v budovách

Co by to bylo za chytrá města, kdyby se v nich nedalo kvůli znečištěnému ovzduší žít? Bohužel, realita je dnes taková, že velká spousta světových metropolí, které aspirují na to, aby se v hodnocení dle kritérií „smart city indexu“ postavily na čelná místa, mají problémy s životním prostředím větší než velké. Minutu před dvanáctou se začínají objevovat moderní řešení, která, doufejme, tristní situaci pomohou vyřešit.

Doprava na dvou kolech

Ovzduší znečištěné výfukovými plyny je stinnou stránkou všech větších měst a má na lidské zdraví podobné účinky jako cigaretový kouř. Podle analýzy Světové zdravotnické organizace umře celosvětově každý rok 6,5 milionu lidí právě na následky kvality vzduchu. Pokud žijete například v našem hlavním městě, během roku do sebe dostanete takové množství škodlivých látek, jako byste vykouřili jednu cigaretu denně.

Velká revoluce v mikroregionu Horní Franky

V malém německém regionu Horní Franky ve městě Wunsiedel proběhla energetická revoluce, která upoutala pozornost celého světa. Na území jednoho katastru se podařilo s integrovaným, decentralizovaným systémem zabezpečit spolehlivé a ekonomicky živé pokrytí energii se 100 % obnovitelnou dodávkou.

Plameny na střeše auta nejsou oheň, ale věrná napodobenina blesku. Dokazují, že součástkám tohoto elektromobilu rázové napětí blesku neublíží, ale současně mají vytvořit reklamní poselství: tento elektromobil se nabíjí téměř tak rychle jako blesk.

Umělý blesk osvětluje nový elektromobil

Do střechy elektromobilu bijí blesky – přesněji jejich napodobeniny. Jsme v hale testovací laboratoře Siemensu v Berlíně. Elektrické výboje zde dosahují hodnoty až tří milionů voltů. Na střeše auta vytvářejí působivě tančící ohnivé plameny. Jejich světlo ozařuje celou halu a doprovází je pulzující praskání. Autu se podle očekávání nic nestane.

Kdo vládne světu internetu věcí?

Každoročně zveřejňovaný IoT ONE 500 Index představuje společnosti, které mají největší vliv na ekosystém internetu věcí (IoT). Sestavuje jej americká analytická společnost IoT ONE na základě hodnocení více než 2 000 poskytovatelů řešení IoT.

Elektromobilita se stává žhavým tématem i v Česku

Přichází elektrická horečka Podle údajů Centra dopravního výzkumu se vloni počet zaregistrovaných elektromobilů v České republice zvýšil na 703 osobních automobilů, což ve srovnání s předchozím rokem činí 82% nárůst. Zároveň v registru přibylo 278 plug-in hybridů. I když se stále jedná o malý podíl a aktuálně je v tuzemsku zaregistrováno přibližně 2200 elektromobilů, tato čísla se neustále zvyšují. Prognózy říkají, že by elektromobily v Evropě měly mít do dvou let osmiprocentní podíl v prodejích a v roce 2025 až 25 %. Volkswagen plánuje prodat v roce 2020 přes 100 000 čistě elektrických vozů a značky spadající do tohoto koncernu by do roku 2025 měly na trh dodat 80 nových modelů elektromobilů. V prosinci 2018 Volkswagen dokonce ohlásil konec spalovacích motorů – poslední vozy s touto technologií vyvine v roce 2026 a prodávat je bude zhruba do roku 2040. Pozadu nezůstává…