Články, www stránky strana 11
SIEMENS – Digitální dvojče a jeho výhody v praxi
„Vzkaz českým výrobcům obráběcích strojů: soustřeďte se na přidanou hodnotu, zdražte svoje stroje a najměte si kvalitní obchodníky“
Dynamické frézování
S technologickou funkcí Top Speed Plus přináší Siemens na trh výkonný nástroj pro Sinumerik One.
S digitalizací průmyslu pomáhá Siemens i pomocí poradenství
V Siemens Digital Enterprise Services se nám podařilo realizovat několik zajímavých digitalizačních projektů, díky nimž naši zákazníci ušetřili nemalé prostředky. Například u klienta působícího v potravinářském průmyslu se podařilo snížit objem investic potřebných k zavedení produktových změn až o 70 procent.
Lokalizační systémy, které si poradí i s nejsložitější výrobou
Lokalizační technologie Technologie RTLS (Real-Time Location System) bývá často zaměňována za známější a široce rozšířenou technologii RFID. I když mají oba tyto systémy hodně společného, stejné rozhodně nejsou. Zatímco radiofrekvenční identifikace RFID je vhodná ke sledování pohybu předmětů ve velkém prostoru, kde není vyžadována absolutní přesnost, RTLS je naopak natolik přesná, že ji lze implementovat i do robotů a autonomních vozidel, kde může každý centimetr špatně stanovené polohy znamenat fatální nehodu. V případě RFID jsou ve vymezeném prostoru umístěny vysílače, které do okolí vysílají radiové vlny, a současně RFID brány, které jsou vybaveny snímacími jednotkami. Sledované objekty musí být osazeny RFID tagy, které jsou schopny rádiové vlny přijímat a okamžitě odesílat odpovědi ve formě unikátního elektronického čísla produktu (EPC). Snímací jednotky, umístěné na…
Nekonečné množství dat otevírá nekonečně možností
Siemens představil na Hannover Messe 2021 komplexní řešení pro digitální podnik, které umožňuje průmyslovým firmám jednat pružně a udržitelně. „Digitalizace nezná konce. Je to nekonečný proces: sbíráte data, z nich informace, které využijete, a jdete na další krok. Vždy existuje něco dalšího, co lze digitalizovat,“ říká Cedrik Neike, člen představenstva společnosti Siemens AG a generální ředitel Siemens Digital Industries. A pokračuje: „Cíl tohoto úsilí je jeden – toto vše spolu vzájemně propojit a plně využít potenciál, který digitalizace nabízí.“
Nezáleží na kvantitě robotů, ale na úrovni automatizace a technologiích budoucnosti
Dnešní výrobní prostředí se rapidně mění. Požadavky na individualizovanou výrobu rostou a doba, kdy továrny s levnou pracovní silou hrály ve výrobě prim, je pryč. Společnosti stále více vracejí výrobu do svých lokalit a odvracejí se od masové výroby k masové individualizované výrobě, kde jednu z hlavních rolí hrají robotika a automatizace. I ty se však musejí neustále vyvíjet a adaptovat nová inteligentní řešení, protože i průmyslové roboty dnes stojí před velkou výzvou díky vyšším nárokům výrobců na flexibilitu, efektivitu, vyšší kvalitu a nižší náklady.
Chemický průmysl potřebuje komplexní řešení
Efektivní automatizace, stabilní dodávky elektrické energie a maximální digitalizace – to jsou základní předpoklady fungování úspěšného moderního chemického provozu. Pokud chceme dosáhnout co nejlepších výsledků, neměly by se tyto tři pilíře řešit samostatně, ale mělo by se hledat jedno celistvé řešení v podobě vertikály protínající tento sektor ve všech jeho úrovních.
5G síť pro každý podnik do několika let aneb na úspěšné cestě k Průmyslu 4.0
Přípravy jsou v plném proudu v Německu, ale i v jiných státech světa. První etapy jsou úspěšně dokončeny a zásadní milník na cestě k Průmyslu 4.0 se tak stává realitou. Už za několik let budou společnosti moci propojit svá zařízení a továrny zcela bezdrátově díky lokálním 5G sítím. To slibuje efektivnější, více autonomní a flexibilnější výrobu než kdy předtím a příležitosti, které byly ještě nedávno pro mnohé nepředstavitelné.
Digitální transformace chemického průmyslu
Technologický pokrok dosažený v rozvoji průmyslových internetových sítí a snímačů, dostupnost dat a možnosti jejich analýzy anebo vývoj nových materiálů – to vše může významným způsobem zvýšit efektivitu a produktivitu výroby v chemickém průmyslu. Digitální transformace tohoto sektoru současně otevírá také nové příležitosti k inovacím v produktech a výrobních postupech.
Aditivní technologie vyžadují vznik zcela nových výrobních i obchodních modelů
Aditivní technologie jsou považovány za jeden z pilířů Průmyslu 4.0 a za jeden z nejperspektivnějších oborů budoucnosti. O tom, jestli se tato očekávání naplní, do značné míry rozhodne, jak a nakolik se podaří industrializace této technologie, čili přechod od výroby prototypů k výrobě sériové až masové. O nových perspektivách tohoto oboru s námi hovořil Julian Waldmann, Business Development Manager ze společnosti Siemens Additive Manufacturing.
V moderním domě lze bydlet hospodárně, pohodlně i zdravě
Současný standardní rodinný dům bývá vybaven různými technologiemi pro vytápění, chlazení, větrání, osvětlení (s možností regulace intenzity) či stínění (žaluzie, rolety a markýzy). „Chytrý“ dům se od tohoto standardu odlišuje tím, že si se všemi těmito technologiemi dobře rozumí, a dokáže tak velmi efektivně využívat vazeb mezi nimi. Díky těmto propojením pak takovýto dům umožňuje energeticky optimální provoz a současně poskytuje i nebývalou míru komfortu.