Minimální znečištění ovzduší v USA, Kanada jako supervelmoc poháněná jen zelenou energií, bezemisní Británie či klimaticky neutrální Německo. Vize jednotlivých států, které mají být naplněny do roku 2050 spojuje jeden a ten samý problém – klimatická změna. Města, a dokonce i celé státy mohou být digitalizované, automatizované, s chytrými lavičkami, zastávkami i odpadkovými koši, e-governmentem a sdílenými daty, ale to nejdůlěžitější ještě stále visí ve vzduchu. Zdravé ovzduší jdoucí ruku v ruce s bezemisní budoucností je to, co aktuálně trápí většinu měst i států po celém světě. Jak vyzrát nad klimatickou změnou? A jsou cíle do roku 2050 vůbec reálné?
Tzv. klimatická neutralita, ke které vyzvala koncem loňského listopadu Evropská Unie ve strategické vizi „Čistá planeta pro všechny“ má jasný cíl: roční nárůst teploty Země nesmí překročit hranici 1,5°C. Hlavním bodem navrhované strategie zůstává energetická efektivita s cílem snížit do roku 2050 emise o 50 %.
Proměna se bude týkat nejen stavebnictví, ale i dopravy a především průmyslu. Kromě elektrifikace a digitalizace nesmí být dále opomenuto ani vyšší využití obnovitelných zdrojů energií. Otázka, která tak v tuto chvíli přirozeně vyvstává na povrch zní: Jaké jsou plánované konkrétní kroky, kterými lze těchto cílů dosáhnout?
Pro odpověď nemusíme daleko. Bavorské městečko Wunsiedel, ležící kousek za českými hranicemi v oblasti pahorkatiny Fichtelgebirge, může být zářným příkladem, jak být energeticky soběstačným. Podle současného plánu mají totiž do roku 2030 zajistit všechny energetické potřeby města jen udržitelné zdroje. Wunsiedel proto v minulosti postavil několik větrných farem, solární park i spalovny biomasy. V blízké budoucnosti plánuje vybudovat i závod typu „power-to-gas“, v němž se díky přebytečné elektřině získává z vody elektrolýzou vodík, který se pak využívá jako palivo. Hovoříme o převratu? Ne, spíše o udržitelné cestě do budoucna!