Hlavní hvězdou expozice Siemens na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně bude chytrá motorka Honda CBR 600RR a její jezdkyně Petra Fuchsíková. Společně závodí a sbírají ceny na českých i evropských okruzích. V letošní sezóně se tým rozšířil o nového výkonného pomocníka – cloudovou platformu pro internet věcí MindSphere, do které se ukládají data, jež v průběhu jízdy odesílají senzory připevněné na různých částech motocyklu. Digitální technologie poskytuje závodnici mimořádnou zpětnou vazbu a možnost zlepšovat nejen technický stav stroje, ale i závodní strategii a styl jízdy.
Jezdkyní závodní motorky Honda CBR 600RR je Petra Fuchsíková, konzultantka pro digitální podnik a cloudovou platformu pro průmyslový internet věcí MindSphere společnosti Siemens. Motorkářka tělem i duší k motocyklovému sportu tíhla již od mala. Závodně ale začala jezdit teprve nedávno, v roce 2015. Přesto má již na svém kontě řadu vítězství – v kategorii evropských jezdců bez licence skončila v celkovém hodnocení sezóny už dvakrát po sobě na prvním místě. Nápad propojit svou závodní motorku s MindSphere získala během uvádění platformy na český trh. Cloudové řešení je nové a množství ukázek reálných aplikací bylo na začátku velmi omezené.
„K dispozici jsme měli pouze případové studie ze zahraničí, veškeré informace byly zprostředkované. Takže mě napadlo vytvořit vlastní projekt a propojit s MindSphere nějaký stroj, o kterém toho budu hodně vědět. Mohli bychom tak prezentovat reálná data, která zákazníka zaujmou více než například honovací stroj. Tak vznikla myšlenka na chytrou motorku a díky kolegovi z týmu, který vybral vhodný hardware a následně zprovoznil, se stalo celé řešení realitou,“ vysvětluje Petra Fuchsíková.
▲ Jak funguje propojení motorky, senzorů a online vyhodnocování dat? Prohlédněte si motorku zblízka!
Technologický průkopník
Propojení motorky, senzorů a cloudové platformy pro online vyhodnocování dat je zcela unikátní a nikdo z konkurenčních jezdců podobné řešení nepoužívá. Pro analýzu dat z motorky využívá závodní tým aplikaci Fleet Manager, bezplatnou součást platformy MindSphere. Díky ní mohou sledovat jednotlivá naměřená data, porovnávat uložené hodnoty za vybrané časové období a vytvářet grafy. Další funkcionalitou aplikace Fleet Manager je tvorba pravidel (tzv. Rules). „Můžeme vytvářet pokročilé limity pro měřené veličiny, při jejichž překročení nás systém upozorní,“ vysvětluje závodnice.
Zobrazování dat při jízdě
Data odeslaná senzory z motorky do MindSphere a vyhodnocená pomocí aplikace Fleet Manager si závodní tým může zobrazit už v průběhu jízdy online nebo následně offline, kdykoliv je potřeba. Sama závodnice data sledovat nemůže – to s rychlou jízdou nejde dohromady. V případě potřeby ji ale mohou kolegové z depa informovat do reproduktoru v přilbě o hrozícím nebezpečí, které je z dat čitelné. „Mohou mi dát zprávu, že je třeba málo nahřátá zadní pneumatika pro extrémní brzdění nebo velký náklon do zatáčky,“ říká závodnice.
Rychlá analýza dat přímo na okruhu je velkým přínosem i v situacích, kdy žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí. Umožňuje totiž mechanikům reagovat na zobrazená data a okamžitě poté, co závodnice přijede z tréninku, vhodně nastavit motorku, aby dosahovala co nejlepších výsledků. Hloubkovou analýzu dat pak závodnice se svým týmem provádí v klidu v kanceláři, kde je možné vidět daleko více souvislostí k dané jízdě. „V tom okamžiku můžeme využívat knihovny MindSphere a data zpracovávat pomocí vyšší logiky. Můžeme využít například neuronové sítě, strojové učení, prediktivní analýzu atd., které jsou zabudované v knihovnách platformy Siemens,“ vysvětluje Petra Fuchsíková.
Jaký je rozdíl mezi řemeslnou a průmyslovou pekárnou, jak vzniká zvonivá kůrka čerstvého chleba, jak probíhá výroba cukrovinek a vánočních kolekcí? A co ty vánočky? Nejen na tyto otázky odpovídá Martin Kočí, odborník na potravinářské technologie ze Siemens Digital Industries.
Před 20 lety jsme úspěšně uvedli na trhu průmyslovou bezdrátovou komunikaci IWLAN (Industrial Wireless LAN), která zásadně zvýšila flexibilitu automatizace a výroby.
Výzkum mikrobiálních společenstev v Antarktidě přináší naději pacientům s chronickým onemocněním, snižuje riziko rozvoje těžkých infekcí spojených s multirezistentními bakteriemi v nemocničním prostředí a pomáhá řešit celosvětový problém se stále se zvyšující odolností bakterií vůči většině běžně používaných antibiotik.
Dne 10. července 2024 byl oficiálně představen první zdroj elektrické energie svého druhu v České republice. Jedná se o tzv. hybridní zdroj, sestávající z šesti plynových turbín o celkovém výkonu 32,4 MW a největšího bateriového úložiště v Česku s kapacitou 22 MWh. Společnost Siemens je generálním dodavatelem tohoto moderního energetického zdroje.