O digitalizaci a Průmyslu 4.0 se toho již napsalo a řeklo mnoho. Málokdo je ale zatím mohl vidět na vlastní oči. Vlastní zkušenost je víc, než tisíc slov, a proto vás zveme na výlet. V závodě Siemens na výrobu elektromotorů v německém Bad Neustadt an der Saale vznikla digitální aréna, která slouží jako praktická ukázka digitálních aplikací v kovozpracujícím průmyslu.
Výrobní závod v Bad Neustadt an der Saale vyrábí elektromotory Siemens pro průmyslové využití již 80 let. S nástupem digitalizace a konceptu Průmysl 4.0 se vedení společnosti rozhodlo vytvořit z něj ukázkovou továrnu pro digitalizaci v kovozpracujícím průmyslu. Na ploše více než 800 metrů čtverečních představuje Siemens ve své „Aréně digitalizace" zákazníkům a partnerům možnosti využití a výsledky digitalizace v kovovýrobě a výrobě motorů. Díky vlastnímu vývoji a mnohaletým zkušenostem s rozvojem výroby je tento závod navíc příkladem, jak digitalizace již dnes pomáhá v oblasti produktivity a efektivity v tzv. diskrétní výrobě.
Skutečný digitální podnik
Důraz v dnešním průmyslovém světě směřuje na rostoucí individualizaci výrobků, kvalitu, účinnost, rychlost a flexibilitu. Výrobní podniky musí reagovat na stále diferencovanější nároky zákazníků a zajistit flexibilní produkci i při objemu jediné výrobní dávky. Siemens proto vypracoval komplexní nabídku produktů a řešení pod hlavičkou digitálního podniku (Digital Enterprise), které tyto situace pomáhá zvládnout.
Řešení Siemens dnes pokrývají celý hodnotový řetězec – od návrhu produktu, přes plánování a projektování výroby až po realizaci výroby a servis. To vše zastřešené softwarovým balíkem Teamcenter a platformou MindSphere, která přináší analytiku životního cyklu a dat. Integrace a digitalizace celého procesu výroby přináší výraznou celkovou optimalizaci výroby.
„Digitalizace továrních procesů je ve stavu neustálého vývoje. Nejprve jsme se zaměřili na využití digitalizace ve výrobě, abychom vytvořili návaznost v celém řetězci CAD-CAM/CNC včetně řízení nástrojů a programu NC. Systémy, které předtím fungovaly samostatně, jsme zesynchronizovali a doplnili je o digitální rozhraní. Dále jsme zavedli nové nástroje, optimalizovali programy NC a provedli nejrůznější změny v návrhu," říká k zavádění digitálních řešení ve výrobě ředitel závodu v Bad Neustadtu Peter Deml. Továrna na výrobu elektromotorů v Bad Neustadt an der Saale tak ve výsledku po změně procesů dosáhla zrychlení doby zpracování o 40 procent. Také se zde podařilo zkrátit dobu korekce o 50 procent a zlepšit dobu náběhu u nových strojů o 60 procent.
V závodě na výrobu elektromotorů v Bad Neustadt an der Saale využívá Siemens šest konkrétních tematických okruhů, kde názorně a krok za krokem ukazuje možný způsob zavádění produktů a řešení ze své nabídky v zavedeném a probíhajícím výrobním procesu. Klíčem k vysoké efektivitě jsou digitální dvojčata jak každého vyráběného motoru, tak celého výrobního procesu. Vše, co se v závodě odehrává v reálném světě,funguje paralelně i ve světě virtuálním. Konstruktéři i obsluha tak získávají nebývalé možnosti pro efektivní řízení celého procesu.
Snadno si tak poradí i s častými inovacemi, individuálně přizpůsobenými produkty a tedy i vysokou mírou diverzity produktů. Digitalizace je klíč, který závodu pomáhá tyto výzvy úspěšně zvládnout a prostřednictvím digitální arény sdílet získané zkušenosti s ostatními.