Podpora středního odborného školství je v České republice v posledních letech silným tématem. Společnost Siemens si je tohoto faktu dobře vědoma a tomuto druhu podpory se dlouhodobě a systematicky věnuje.
Čerstvým dokladem tohoto úsilí je věcný dar pražské Střední průmyslové škole elektrotechnické v Ječné ulici v hodnotě téměř 300 000Kč určený k modernizaci učebny automatizace. Siemens škole dodal techniku, kterou bylo kompletně vybaveno celkem 12 automatizačních pracovišť. Nová automatizační technika pomůže škole zatraktivnit výuku a žáky dobře připravit na budoucí praxi. Studium automatizace a robotizace má v dnešní době značnou váhu a ta do budoucna nepochybně dále poroste. Český školský systém tedy nesmí zaváhat, aby tuto historickou chvíli nepromarnil, i s ohledem na to, jakou roli hraje v české ekonomice průmyslová výroba.
Siemens věnoval PLC řídicí moduly LOGO! 8.3 a Simatic S7-1200 a k tomu ještě rozšiřující moduly a tough panely.
Nové prvky výuky
Pražská Střední průmyslová škola elektrotechniky v Ječné je příkladným reprezentantem vzdělávací instituce, která nezaspala a sleduje nejmodernější vzdělávací trendy. Před třemi roky škola začala budovat novou počítačovou učebnu automatizace a robotiky a při té příležitosti oslovila společnost Siemens. Záměrem vedení školy bylo rozšířit portfolio výuky o nové prvky. Ty společnost Siemens dokázala škole nabídnout. Věnovala jí PLC řídicí moduly LOGO! 8.3 a Simatic S7-1200 a k tomu ještě rozšiřující moduly a touch panely. Součástí daru byly také výukové materiály a kompletní zaškolení. V případě PLC modulu Logo! 8.3 se jedná o hardwarové vybavení, které je velmi vhodné pro výuku automatizace v nižších ročnících středních škol. Pro vyšší ročníky a řešení složitějších automatizačních úloh věnoval Siemens škole řídicí systém Simatic S7-1200. Díky němu je možné naučit studenty širokou škálu automatizačních procesů, od PID regulace přes řízení různých technologických objektů až po čistě robotická řešení.
V Siemens portfoliu se stále častěji můžete setkávat se službami nebo řešeními, které jsou označovány písmenem X. Za tímto znakem nehledejte žádnou neznámou nebo proměnnou veličinu, stejně tak žádné tajemno. Označuje se jím Siemens IoT portfolio pro řešení digitální transformace. Pojmenování je odvozeno od názvu Siemens Xcelerator a čtyř klíčových principů, které tato platforma představuje. Součástí Siemens Xcelerator je nově také služba Electrification X. Pojďme si ji představit.
Vranovské přehradě se někdy přezdívá moravský Jadran. Velikostně to samozřejmě nesedí, 760 hektarů vodní nádrže Vranov by se do plochy Jaderského moře vešlo více než dvacettisíckrát. Ale pocitově se to uznat dá. Romantické vranovské zátoky vhodné pro odpočinek i sportování a k tomu jihomoravská letní vedra skutečně mohou evokovat Středomoří. Přehrada vznikla kvůli elektrárně, která pracuje už devadesát let. Její vybavení na jaře 2024 obohatilo bateriové úložiště, které dodala společnost Siemens.
To je jistě velké přání každého, kdo má ve svém podniku automatizační portfolio složené z produktů různých výrobců anebo řeší problém s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Dobrá zpráva je, že dnes již lze obě tato přání splnit.
Kdo nepřibíhá k vlaku až na poslední chvíli, má na pražském hlavním nádraží příležitost nahlédnout na místa, která působivě připomínají významná období dějin naší země. A to i díky technologiím společnosti Siemens, jež umožňují rekonstruovat zdejší prostory tak, aby zářily v historické kráse a přitom se za nimi skrývaly moderní technologie.