Audi využívá umělou inteligenci při výrobě automobilů

Audi využívá umělou inteligenci při výrobě automobilů

10. 02. 2022

Pilotní projekt v závodě Audi v německém Neckarsulmu využívá umělou inteligenci ke kontrole kvality bodových svarů při sériové výrobě. Na vývoji řešení, které by mělo být zavedeno i v dalších závodech, se podílejí společnosti Siemens a Amazon Web Services v rámci průmyslového cloudu koncernu Volkswagen.

Ke spojení jednotlivých dílů karoserie je zapotřebí přibližně 5 300 bodových svarů. Až dosud sledovali pracovníci výroby kvalitu procesů odporového bodového svařování (zkráceně WPS) manuálně pomocí ultrazvuku a na základě náhodných analýz. Specialisté z oblasti výroby, řízení inovací, plánování digitalizace a IT však v současné době testují v závodě v Neckarsulmu mnohem chytřejší způsob zjišťování kvality provedení bodových svarů. V rámci pilotního projektu „WPS Analytics“ využívá tým pod vedením Mathiase Mayera a Andrease Riekera k automatickému zjišťování odchylek v kvalitě v reálném čase umělou inteligenci (AI). Michael Haeffner, vedoucí oddělení digitalizace řízení dodávek pro výrobu a logistiku ve společnosti AUDI AG, je s postupem projektu spokojen: „Naším cílem jako pilotního závodu pro digitální výrobu a logistiku v koncernu Volkswagen je testování a vývoj digitálních řešení pro výrobu vozidel až po jejich využití v sériové výrobě. S pomocí umělé inteligence zde testujeme důležitou klíčovou technologii, díky níž budou Audi a tento závod připraveni na budoucnost.“ Ověřování základního algoritmu, jeho grafického uživatelského rozhraní (dashboard) a aplikací pro hloubkové analýzy kvality se aktuálně provádí při výrobě karoserií pro model Audi A6/A7 v závodě v Neckarsulmu. Cílem je, aby algoritmus v budoucnu během výroby karoserie vyhodnocoval téměř 100 % nastavených bodových svarů. Podle dlouhodobé vize by mělo být do budoucna možné automaticky řídit kvalitu svařovacích procesů a průběžně ji optimalizovat.

Zdroj: AUDI AG

Mathias Mayer pracuje na využití umělé inteligence ve výrobě Audi již pět let a oblast analytiky WPS považuje za zajímavou příležitost: „Algoritmus slouží jako detailní plán a podklad pro další aplikace v propojené výrobě. Kromě toho nám umožňuje pokročit dál u stávajících digitálních řešení, jako je například prediktivní údržba.“

Volkswagen plánuje řešení zavést v rámci celého koncernu

Audi je první ze závodů, který hodlá tento slibný koncept použít v rámci průmyslového cloudu koncernu Volkswagen. Systém shromažďuje výrobní data z továren koncernu po celém světě do jedné výkonné digitální platformy. Hlavním cílem je zvýšit efektivitu a snížit náklady. Každé připojené pracoviště si může stahovat aplikace pro své stroje, nástroje a systémy přímo z průmyslového cloudu (podobně jako v obchodě s aplikacemi) a zvyšovat tak efektivitu výroby. Po úspěšném nasazení algoritmu a řídicího panelu „WPS Analytics“ v Neckarsulmu se plánuje jejich rozšíření do dalších zařízení v rámci celé skupiny. Již byly zaznamenány i první synergické efekty, jelikož kolegové z továrny Volkswagen v Emdenu rovněž využívají algoritmem řízenou optimalizaci odporového bodového svařování. Poznatky z obou projektů pak následně přenesou do průmyslového cloudu ve všech závodech.

Zdroj: AUDI AG

Další aplikace, která využívá algoritmus k zefektivnění procesů ve výrobě automobilů značky Audi, má být nasazena do sériové výroby v lisovně v Ingolstadtu začátkem příštího roku. V tomto případě bude umělá inteligence využita ke zjišťování vad kvality, jako jsou například drobné praskliny v karoserii. Tento projekt slouží také jako příklad z praxe pro iniciativu Automotive Initiative 2025 (AI25). Hlavním cílem společnosti Audi je zvýšit flexibilitu a efektivitu výroby a logistiky prostřednictvím digitalizace. Inovativní technologie pomáhají zaměstnancům již nyní a usnadňují jim namáhavé fyzické a monotónní manuální činnosti.

 

Zdroj: tisková zpráva Audi: https://www.audi-mediacenter.com/en/press-releases/how-audi-uses-artificial-intelligence-in-production-14438

Líbil se vám článek?