Homepage

Hospodaření s energiemi v průmyslových podnicích

Pro společnost Siemens je typická co možná nejširší nabídka řešení v rámci produktového portfolia zaměřeného na konkrétní oblast. Nejinak je tomu v případě hospodaření s energiemi v průmyslu. Siemens nabízí svým zákazníkům komplexní sadu řešení pokrývající vše – od sběru dat přímo z provozu přes mezivrstvu v podobě PLC anebo Industrial Edge až po jejich analýzu a modelování v nejvyšší vrstvě s využitím strojového učení a napojení na cloudový IoT systém Siemens MindSphere.

Virtuální simulace: nižší náklady, kratší doba zprovoznění a menší riziko

V reálném životě žádné tlačítko „Reset“ neexistuje. Každý z nás se někdy dostal do situace, kdy by nejraději stiskl tlačítko „reset“. Když například něco zkoušíme a nepovede se nám to nebo když uděláme chybu při instalaci, říkáme si: „Bylo by super to resetovat a začít znovu!“ Reálně to bohužel je možné jen zřídka, a o to víc to platí v procesních nebo výrobních provozech. Právě zde je pro rychlejší uvedení výrobků na trh a zachování trvale vysoké kvality potřeba zajistit optimalizované pracovní postupy v rámci automatizace. Rozhodující roli zde hraje co nejkratší doba montáže nových výrobních linek a jejich zprovoznění. Chyba v provozu pak může snadno způsobit velké ztráty, čemuž se samozřejmě chceme vždy vyhnout.

Digitální dvojče jako stroj na nápady

Co původně začalo jako projekt na podporu virtuálního zprovoznění nyní přináší nové možnosti v mnoha oblastech vývoje a návrhu. Ve spolupráci s firmou Siemens vyvinula společnost Neuenhauser Maschinenbau GmbH digitální dvojče pro několik konkrétních realizací a aktuálně tak využívá souhrnné výhody simulace, verifikace a modelování.

Testbedy jako živé laboratoře pro moderní technologie

V mnoha oborech to bez práce v laboratoři vůbec nejde. K těm tradičním, jaké si všichni pamatujeme ze školy, začínají přibývat laboratoře zcela nového typu – vybavené nejmodernějšími technologiemi, jaké jsou v současnosti dostupné. Učí se v nich studenti nových studijních oborů, ale také lidé z praxe. A nejen učí. Zkoušejí si v nich nové postupy a řešení, testují, simulují, znovu ověřují. Díky tomu pak mohou předejít mnoha omylům a špatným investicím.

Dům, ve kterém již požár nemá šanci

Zabezpečit proti požáru objekt, v němž žijí lidé nějakým způsobem handicapovaní – špatně se pohybují nebo jejich smyslové orgány nejsou zcela v pořádku –, může být technologickou výzvou. Požární bezpečnost se totiž skládá z několika různých disciplín – z detekce požáru, vyhlašování poplachu, organizace evakuace, stabilního hašení a grafických nadstavbových systémů. Sladit všechny tyto složky dohromady tak, aby vše perfektně fungovalo, nemusí být zcela snadné.