Homepage

Wings – jedinečné setkání technologie s uměním

Vstup do jednoho z nejmodernějších a „nejzelenějších“ kancelářských komplexů na světě – nového sídla vedení společnosti Siemens – zdobí jedno z křídel obdivuhodného sousoší „Wings“ z dílny amerického umělce Daniela Libeskinda. Tisíce LED světel na desetimetrové soše symbolizují ústřední téma digitalizace.

TrainIT

Informace na míru pro vlakový personál i cestující Představte si, že ještě předtím, než vystoupíte z vlaku či vozidla městské hromadné dopravy, dostanete informaci, kterým směrem máte vystoupit, abyste se dostali co nejrychleji ke svému cíli, případně jaké významné instituce či památky se nacházejí v blízkosti. Pokud cestujete dále, systém vám zobrazí informace o tom, jaké spoje vám navazují a kolik času máte na přestup. Utopie? Nikoli, se systémem TrainIT již blízká budoucnost.

MĚSTSKÉ TEPNY

Řada měst, která bojují s emisemi a nedýchatelným ovzduším, zavedla do center plošně sníženou rychlost 30 kilometrů v hodině. Nová studie automotoklubu ADAC však prokázala, že třicetikilometrová rychlost nesnížila emise oxidu dusíku ani oxidu uhličitého. Naopak studie Technické univerzity v Mnichově ukázala, že plynulejší doprava znamená snížení emisí NOx až o 30 %. Lepší cestou k dosažení čistšího ovzduší v městských centrech jsou proto inteligentní dopravní systémy a vytváření „zelených vln“. Na snímku je jedna z dopravních tepen čínské metropole Su-čou, která se nachází přibližně 100 km severozápadně od Šanghaje. V současnosti zde žije téměř 11 milionů obyvatel a město patří mezi nejrychleji se rozvíjející čínská centra současnosti, roční nárůst obyvatel přesahuje 6 %.

Městská doprava se digitalizuje

Trvalá migrace obyvatel do měst dostává dopravní systému po celém světe na hranice jejich možností. Řešení této kritické situace přináší digitalizace, která nejen výrazně zefektivňuje stávající systémy, ale současně usnadňuje a zpříjemňuje lidem kromě cestování i ostatní stránky života ve městech.

Křižovatky přestávají být pro záchranné složky a MHD noční můrou

Řidiči se jistě shodnou na tom, že křižovatky patří k nejméně oblíbeným místům městské dopravní infrastruktury. Příliš mnoho vozidel a jízdních pruhů, ukazatele mířící do všech stran, semafory, vřava, zmatek. Když se pak ke křižovatce blíží třeba sanitka nebo hasičský vůz, chaos ještě vzrůstá. Ke zklidnění provozu na křižovatkách a také – a to především – k co nejrychlejšímu průjezdu vozidla záchranného systému by měl nyní přispět nový systém Sitraffic Stream. O přednostech této novinky jsme si povídali s Petrem Mikolášem z brněnské pobočky vývojového centra Corporate Technology společnosti Siemens, s.r.o., který se na jejím vývoji podílel.

Futuristické sídlo kybernetického institutu

Ústav, který chce ovlivnit moderní průmysl v zemi, má vcelku logicky sídlo, které už svým vzhledem a samozřejmě i vnitřním vybavením míří do budoucnosti. Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT otevřel v květnu v pražských Dejvicích svou moderní, futuristicky vyhlížející budovu.

Jak zachránit Velký bariérový útes

Návštěvníky Národního mořského simulátoru SeaSim vítá bleděmodré světlo nad nádržemi, tlumený hukot čerpadel a zvuk pohybující se vody. S ochranou tropických mořských ekosystémů tu pomáhají nejnovější technologie Siemens.