Homepage
Fotbalový stadion nabitý technologiemi
Na začátku září 2023 se fotbalisté FC Hradec Králové i jejich fanoušci (známí pod společnou přezdívkou Votroci) po mnoha letech fungování v provizorních podmínkách konečně dočkali otevření nové Malšovické arény – fotbalového a víceúčelového stadionu doslova nabitého moderními technologiemi. Atmosféra pod repasovanými hradeckými „lízátky“, jak se již téměř 50 let říká ikonickému osvětlení hrací plochy kvůli jeho nezaměnitelnému tvaru, byla neopakovatelná. Nejen toto osvětlení, ale mnoho dalších funkcí na stadionu, který patří k nejmodernějším v Česku, řídí technologie Siemens.
Vítejte v éře průmyslového metaverza
Moderní, tzv. průlomové technologie, jako jsou digitální dvojčata, umělá inteligence, strojové učení, rozšířená realita, blockchain, cloud a edge computing, se staly stavebními kameny zcela nového konceptu průmyslového metaverza, které vytváří rozhraní mezi skutečným a virtuálním světem, přinášející nebývalé možnosti. Jeho síla i velikost jsou větší než součet jeho jednotlivých částí a jeho dosah je takový, že již velmi brzo kompletně změní způsob, jakým pracujeme, žijeme a komunikujeme.
Virtuální realita: atraktivní prostředek ke školení zaměstnanců
Virtuální prostředí lze účinně využít ke školení zaměstnanců. Jedno z prvních řešení na českém trhu pochází od tuzemské firmy BenThor. Jmenuje se BTverse a jedná se o virtuální realitu určenou pro vzdělávání v průmyslových provozech založenou na technologiích Siemens.
Lídr jednotného evropského patentu
Od 1. června 2023 začal v Evropské unii fungovat jednotný evropský patent a Jednotný patentový soud. Jedná se o nový systém, díky kterému již není nutné registrovat patenty v jednotlivých zemích na národní úrovni.
Modulární a flexibilní výrobní linka na MSV v Brně využívala techniku Siemens
Výroba, která bude schopna flexibilně reagovat na měnící se prostředí a adaptovat výrobní program podle aktuálně dostupných výrobních prostředků či požadavků trhu. To je určující téma výzkumu, kterým se v posledních letech zabývají vědci v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze. CIIRC ČVUT již od roku 2019 koordinuje a s podporou evropských grantů buduje spolu s partnery z ČR a Německa centrum pro pokročilou průmyslovou výrobu RICAIP.
Siemens GBS již 20 let udává trendy v digitalizaci a automatizaci firemních procesů
Siemens Global Business Services (GBS) letos slaví 20 let své existence v České republice. O jeho rozvoji, současnosti i budoucích vizích jsme hovořili s Aramem Manasyanem, ředitelem Siemens Global Business Services Central & Eastern Europe (CEE) Hubu, který sídlí v Praze a odtud spravuje 12 zemí v rámci střední a východní Evropy.
Kybernetická bezpečnost ve výrobě: Již to není téma jen pro specialisty
Existuje celá řada důvodů, proč by podniky měly věnovat ve svých výrobních provozech větší pozornost kybernetické bezpečnosti. Digitalizace a propojení provozních a informačních technologií jsou hnacím motorem inovací a přinášejí nejen mnoho výhod, zároveň však zvyšují zranitelnost vůči kybernetickým útokům. Druhý díl seriálu o bezpečnosti provozních technologií poukazuje na skutečnost, že zavádění bezpečnostních standardů pro provozní technologie (OT) stále ještě zaostává za podobným vývojem v oblasti informačních technologií (IT).
Rozhovor s laureátkou Ceny Wernera von Siemense Magdalenou Bazalovou-Carter
Magdalena Bazalová-Carter, laureátka Ceny Wernera von Siemense z roku 2008, je docentka a vedoucí výzkumné skupiny zabývající se experimentální léčbou rakoviny na kanadské University of Victoria.