Homepage

Energetika 4.0 v dopravě

Statistiky jsou neúprosné. V roce 1990 produkoval v ČR průmysl 51 milionů tun oxidu uhličitého za rok a doprava 7 milionů tun oxidu uhličitého za rok. Průmysl byl sedminásobně větším iniciátorem klimatických změn než doprava. V roce 2016 byl poměr opačný, v ČR vyprodukoval průmysl 9 milionů tun oxidu uhličitého za rok a doprava 18 milionů tun oxidu uhličitého za rok. Doprava se stala dvojnásobně větším iniciátorem klimatických změn než průmysl. Zároveň je doprava též v ČR největším a trvale rostoucím konečným spotřebitelem energie.

Stroj času se chystá do vesmíru

Čeká se od něj, že zachytí záření, které k nám letí z nejranějšího období po velkém třesku, a přinese tak – i díky softwaru společnosti Siemens – astronomům informace o objektech z doby hned po vzniku vesmíru. K němu podle dnešních znalostí došlo před 13,82 miliardy let.

TPCA pod kontrolou

Kolínský závod TPCA je v současnosti napájen z rozvodny ČEZ TR Ovčáry 110/22 kV ze sítě 22 kV se zhášecí tlumivkou. Jedná se tedy o zhášenou síť, ve které jsou při vyladění tlumivky minimalizované zemní proudy při jednofázových zemních poruchách. Pokud v této síti dojde k zemnímu spojení, dispečer ČEZ na základě signalizace z ochran provede podle dispečerského řádu lokalizaci zemní poruchy, vymanipulování vývodu s poruchou a tento vývod je následně vypnut. Předpokladem pro správnou a rychlou lokalizaci zemních poruch jsou spolehlivé zemní směrové ochrany na jednotlivých vývodech z napájecí rozvodny. Celá síť 22 kV v TPCA je kabelová, a pokud nedojde k včasné lokalizaci místa se zemní poruchou, hrozí přehoření této poruchy na mezifázový zkrat.

Blockchain pro IoT: to nejlepší z obou světů

Do nedávna bylo velmi těžké sbírat v průmyslovém prostředí data a přenášet je do blockchainu. Dnes, zdá se, je většina těchto problémů již vyřešena. Prudký rozvoj technologie blockchainu v průmyslu umožnil především rozvoj průmyslové internetové sítě, včetně internetu věcí (IoT) a cloud computingu. Když se začalo celkem nedávno hovořit o možnosti vzájemné kombinace IoT s blockchainem v průmyslovém prostředí, jen málokdo si uvědomoval, jak velký potenciál toto spojení má. Dnes se ukazuje, že dodavatelské řetězce v potravinářském a nápojovém průmyslu bez nadsázky doslova revolucionizuje. Jak blockchain vlastně funguje? Základem této technologie je decentralizovaná počítačová síť, to znamená taková, která nemá žádný centrální server. Tato decentralizovaná síť spravuje distribuovanou databázi dat. Tato databáze de facto existuje v…